Czynności notarialne – zakres usług
Jako notariusz podejmuję się czynności związanych z działalnością mojej kancelarii notarialnej. W zakresie świadczonych przeze mnie usług jest między innymi sporządzanie poświadczeń dziedziczenia, sporządzenie testamentów, sporządzanie odpisów i sporządzanie aktów notarialnych innego typu. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie, jestem uprawiona do wykonywania następujących czynności notarialnych:
- sporządzania aktów notarialnych,
- sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia,
- sporządzania poświadczenia,
- własnoręczności podpisu,
- zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem,
- daty okazania dokumentu,
- pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu,
- doręczania oświadczenia,
- spisywania protokołu,
- sporządzania protestów weksli i czeków,
- przyjmowania na przechowanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych,
- sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów dokumentów,
- sporządzania, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
- sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych,
- sporządzania innych czynności wynikających z odrębnych przepisów.
Za wykonane czynności notarialne Notariusz pobiera wynagrodzenie zwane taksą notarialną. Wysokość taksy regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Notariusza obowiązuje tajemnica notarialna.
Akty notarialne – domena notariusza
Warto wiedzieć, że osobą uprawnioną do sporządzania aktu notarialnego jest wyłącznie notariusz oraz zastępca notarialny. Wspomniane powyżej Prawo o notariacie ściśle określa, co powinno znajdować się w akcie notarialnym, by był on ważny. Sporządzanie aktu notarialnego wygląda w ten sposób, że notariusz spisuje oświadczenia woli stron uczestniczących w danej czynności notarialnej, odczytuje je, a na końcu podpisuje. Swoje podpisy składają też zainteresowane strony. Oryginał aktu notarialnego pozostaje w Kancelarii, natomiast strony otrzymują wypisy, które w świetle prawa mają takie samo znaczenie jak oryginał. Akt notarialny sporządzany jest w przypadku wyżej wymienionych czynności, ale też w innych sytuacjach, gdy taka jest wola stron. Umowa zabezpieczona aktem notarialnym jest bardziej wiążąca dla stron, które mogą dochodzić swoich praw przed sądem w razie gdyby doszło do złamania postanowień umowy. Klienci decydujący się na pomoc notariuszy zyskują też pewność, że w umowie nie będzie błędów. Oryginały aktów notarialnych przechowywane są przez 10 lat w Kancelarii, a potem przekazywane są do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego.